بار اسرائیل اسرائیل عربستان عربستانی

بار: اسرائیل اسرائیل عربستان عربستانی کشورهای عربی عربستان سعودی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری لطیفی مهربان‌ترین و خوش اخلاق‌ترین کارگردان است ، شهرام عبدلی راجع به نقش متفاوتش می‌گوید

عبدلی راجع به ایفای نقش متفاوتش می‌گوید: شخصیت کاووس مثل همان ضرب‌المثل است که می‌گوید یک دیوانه سنگ می‌اندازد و صد تا عاقل نمی‌توانند آن را در بیاورند!

لطیفی مهربان‌ترین و خوش اخلاق‌ترین کارگردان است ، شهرام عبدلی راجع به نقش متفاوتش می‌گوید

شهرام عبدلی راجع به نقش متفاوتش می گوید/ لطیفی مهربان ترین و خوش اخلاق ترین کارگردان است

عبارات مهم : سریال

عبدلی راجع به ایفای نقش متفاوتش می گوید: شخصیت کاووس مثل همان ضرب المثل است که می گوید یک دیوانه سنگ می اندازد و صد تا عاقل نمی توانند آن را در بیاورند!

به گزارش جام جم ، شهرام عبدلی همان کاووس سریال سر دلبران هست، فردی با رفتارهای عجیب و غریب که مثل بقیه آدم ها اشتباه هایی هم انجام می دهد. البته کاووس به قول روحانی محل سیدسلیم (بروز ارجمند) کابوس است و نه کاووس! سیدسلیم بعد از متوجه شدن اشتباه های کاووس و عجز و ناله او تصمیم می گیرد کارهای اشتباه او را برطرف و رجوع کند و همین منجر به ماجراهای مختلفی می شود. شهرام عبدلی تلاش کرده تا این نقش را از آن خود کند، به همین علت این کاراکتر را به گونه ای بازی کرده که تا رفتارهای کاووس جهت مخاطب توجیه پذیر باشد.

در واقع می توان گفت کاووس قصه سردلبران یک شخصیت خاکستری هست، با شاخصه ها و روحیات خاص خودش. ضمن این که محمدحسین لطیفی کارگردان سر دلبران دست او را جهت ایفای نقش باز گذاشته و او تلاش کرده تا شخصیت را جهت مخاطب ملموس بازی کند. البته این نخستین تجربه همکاری عبدلی با لطیفی هست، ولی او از این همکاری خیلی راضی است و اعتقاد دارد که لطیفی جزو کارگردانان مهربان است که خیلی هم با بازیگران سر صحنه تعامل دارد و در آرامش کار را انجام می دهد. البته عبدلی کارنامه ای از نقش های رنگارنگ دارد. او با حضور در سریال های همسفر و خط قرمز فعالیتش را در عرصه هنر شروع کرد و به مرور هم در سریال های تلویزیونی همچون شاید جهت شما هم اتفاق بیفتد، فاصله ها، رستگاران، تکیه بر باد، نابرده رنج، پرستاران، معمای شاه، غیرعلنی و … بازی کرد و توانست جای خودش را باز کند. البته او زیاد نقش های منفی را ایفا می کند و گاهی هم تجربه نقش های مثبت در آثاری همچون سریال فاخته هم در کارنامه دارد. به بهانه بازی او در سریال سر دلبران با او به گفت وگو نشسته ایم.

لطیفی مهربان‌ترین و خوش اخلاق‌ترین کارگردان است ، شهرام عبدلی راجع به نقش متفاوتش می‌گوید

در این سریال شما ایفاگر نقش کاووس هستید و این شخصیت سختى ها و آسانى ها های زیادی دارد. در ابتدای قصه مخاطب احساس می کند کاووس جزو کاراکترهای مثبت قصه هست، ولی به مرور می بینیم که او هم مثل بقیه آدم ها درگیر اشتباهاتی می شود. آیا همین سختى ها و آسانى ها ها برایتان جالب بود که نقش را پذیرفتید؟

شخصیت کاووس به هیچ وجه منفی نیست و مثبت هست. او هم مثل بقیه آدم ها اشتباه می کند. البته هوش او خیلی اوج نیست، به همین علت خبط هم زیاد می کند. این سختى ها و آسانى ها های شخصیت کاووس را دوست داشتم و برایم مهم بود. چالش های این کاراکتر من را در موقعیت های متفاوت حسی قرار می داد و باعث می شد حس و حال های متفاوت را تجربه کنم. البته نقش باید این شاخصه را داشته باشد. اگر تخت باشد، جذابیت ندارد.

عبدلی راجع به ایفای نقش متفاوتش می‌گوید: شخصیت کاووس مثل همان ضرب‌المثل است که می‌گوید یک دیوانه سنگ می‌اندازد و صد تا عاقل نمی‌توانند آن را در بیاورند!

نقش های صرف مثبت و منفی مثل پاندول ساعت می ماند که شنونده بعد از مدتی که به شنیدن صدای تق تق آن عادت می کند، دیگر حتی این صدا را هم نمی شنود. اعتقاد دارم بازیگر نباید به این نقطه برسد و مثل پاندول ساعت باشد که تحرک دارد، ولی چون بازی اش یکنواخت است در میان مخاطبان دیده نشود.

چالش های کاووس کم نیست از دزدیدن ماشین گرفته تا طلاها و … کدام از این چالش ها را دوست داشتید؟

من همه موقعیت هایی که کاووس در آنها قرار می گیرد را دوست دارم، ولی بعد از دزدی این جرات را پیدا می کند که عذرخواهی کند، برایم جالب بود؛ لیکن مخاطب در صورت این فرد می بیند که می خواهد همه چیز را درست کند، ولی به علت این که عقلش کم است به فاصله دو دقیقه بعد اشتباه دیگری می کند.

در مجموع شخصیت کاووس هر لحظه ابری هست، نه آفتابی است و نه سرد. به همین علت خیلی نمی توانید شخصیت او را حدس بزنید. ضمن این که کاراکتری است که دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد. شخصیت کاووس مثل همان ضرب المثل است که می گوید یک دیوانه سنگ می اندازد و صد تا عاقل نمی توانند آن را در بیاورند!

لطیفی مهربان‌ترین و خوش اخلاق‌ترین کارگردان است ، شهرام عبدلی راجع به نقش متفاوتش می‌گوید

رفتارهای کاووس به هیچ وجه عادی نیست و به قول معروف می لنگد. آیا این خصلت از ابتدا در فیلمنامه جهت کاووس طراحی شده است بود؟

نه، در فیلمنامه نوشته نشده بود، بلکه هنگامی که قرار شد من این کاراکتر را بازی کنم، تصمیم گرفتم این شخصیت را این طور اجرا کنم. به هر حال هنگامی که بازیگر فیلمنامه را می خواند جهت خلق نقش باید زبان بدن بداند و با آن خصلت های کاراکتر را نشان بدهد. من هم می خواستم متزلزل بودن این شخصیت را نشان بدهم. به هر حال کاووس فرد تیزهوشی نیست، به همین علت مرتب هم اشتباه می کند. ضمن این که بازیگر باید خودش ایده هایی داشته باشد و به کاراکتر اضافه کند تا به او رنگ و لعاب بدهد.

عبدلی راجع به ایفای نقش متفاوتش می‌گوید: شخصیت کاووس مثل همان ضرب‌المثل است که می‌گوید یک دیوانه سنگ می‌اندازد و صد تا عاقل نمی‌توانند آن را در بیاورند!

پس تلاش کردید شخصیت کاووس را از آن خود کنید و با او عجین شوید.

(باخنده) البته من خل نیستم! هنگامی که قرار است نقشی را بازی کنم، مسلماً از اندوخته و تجاربم در عرصه بازیگری، کتاب خواندن و …استفاده می کنم. به هر حال بازیگر در ذهن خود بایگانی ای نسبت به شخصیت های متفاوت دارد و این داده ها جهت خلق نقش به او کمک می کند.

همه آدم ها در زندگی ارزش اشتباه می کنند، کاووس هم یکی از آنها. آیا رفتارهای غیرطبیعی را جهت کاووس گزینش کردید و او را چلمن نشان داده اید. در حالی که می توانستید او را یک فرد معمولی نشان بدهید؟

لطیفی مهربان‌ترین و خوش اخلاق‌ترین کارگردان است ، شهرام عبدلی راجع به نقش متفاوتش می‌گوید

به خاطر این که غلط های او از یک آدم عادی خیلی زیاد هست. ضمن این که ما اگر یک چیز را عادی نمایش بدهیم، دیده نمی شود. بنابراین باید زیر ذره بین بگذاریم و کمی آن را جهت مخاطب گل درشت کنیم. رئالیسم صرف جهت مخاطب جالب نیست و احساسات بخوبی نشان داده نمی شود.

یعنی معتقدید که باید در نمایش شخصیت اغراق آمیز به نظر برسد تا مخاطب شاخصه های او را حس کند؟

نه. منظورم اغراق نیست، بلکه کمی گل درشت باید نشان بدهیم. ما در یک سریال 30 قسمتی نمی توانیم 20 سال زندگی یک فرد را نشان بدهیم که آیا و چطور به این جا رسیده هست. بنابراین باید اکسون گذاری کنیم و شخصیت را نشان بدهیم و این به معنای اغراق نیست. مثل بادکنکی که نخش دست شماست و این زبان بدن است که به کار شما می آید.

محمدحسین لطیفی، در خلق نقش چقدر دست شما را باز گذاشته بود؟

آقای لطیفی کارگردان دموکراتی است و شاخصه های مثبت زیاد دارد. او بازیگر را در یک دایره ترسیم می کند و اجازه می دهد خلاقیت هایش را بروز بدهد؛ البته تا جایی که به فیلمنامه و ساختار لطمه نزد. ضمن این که لطیفی با رفتارش بازیگر را تشویق و تنبیه می کند. البته منظورم از تنبیه، خشونت نیست، بلکه تذکر می دهد. آقای لطیفی مهربان ترین و خوش اخلاق ترین کارگردانی است که تا به امروز با او کار کرده ام. او نقاط مثبت بازیگر را می بیند. البته تا به امروز با او همکاری نکرده بودم و واقعاً تجربه شیرینی بود.

پخش سریال در ماه رمضان تاثیری در گزینش شما داشت؟

من قبلاً تجربه همکاری با آقای شفیعی تهیه کننده را داشتم و با هم دوستی قدیمی داریم. ضمن این که علاقه مند بودم با آقای لطیفی همکاری کنم، چون تا به حال با هم کار نکرده بودیم. از سوی دیگر بازیگران بسیار حرفه ای جهت این کار گزینش شده است بودند و فیلمنامه هم خیلی جالب نوشته شده است بود. به حدی فیلمنامه را دوست داشتم که هنگامی که به دستم رسید بدون وقفه هشت قسمت از سریال را خواندم، چون خیلی کشش داشت. ماه رمضان هم جشنواره سریال هاست و در انتخابم بی تاثیر نبود. مردم سریال هایماه رمضان را زیاد می بینند. در طول کار هم خیلی با هم مشورت داشتیم و راجع به نقش با هم گپ می زدیم.

برایتان سخت نبود که چند ماه در یزد کار کنید؟

خیلی سخت بود که هشت و ماه و نیم دور از زن و فرزند باشیم. اگر آقای لطیفی نبود نمی شد این مشکل را تحمل کرد. در گروه همه راحت بودیم و هیچ کس روی اعصاب دیگری راه نمی رفت.

کارنامه متنوع عبدلی

شهرام عبدلی از آن دست بازیگران است که کارش را با تلویزیون شروع کرد و رسانه ملی نقش مهمی در دیده شدن او دارد. نخستین سریال او با نام همسفر به کارگردانی قاسم جعفری روی آنتن رفت. او بعد از این سریال در دو مجموعه تلویزیونی دیگر از قاسم جعفری با نام های خط قرمز و شب آفتابی بازی کرد و صورت او میان مخاطبان آشنا شد.

او در طول این سال ها در دیگر سریال های تلویزیونی همچون در قصه ها زندگی می کنند، تکیه بر باد، پروانه، فاخته و … به ایفای نقش های متفاوت پرداخته هست. این هنرمند فقط در سریال های روز اجتماعی بازی نکرده و بازی در سریال های تاریخی همچون مختارنامه، تبریز در مه و سال های مشروطه را در کارنامه دارد. او در هر یک از این سریال ها هم نقش متفاوتی داشته است.

کمرنگ در سینما

البته حضور عبدلی در سینما به اندازه تلویزیون پررنگ نیست و فقط در فیلم های دختری در قفس، قصه دل ها، یکی جهت همه و ماه گرفتگی بازی کرده هست. گرچه کارنامه عبدلی در سینما درخشان نیست، ولی در تلویزیون توانسته با ایفای نقش های متفاوت خودش را به مخاطب معرفی کند. او این روزها هم در مجموعه سردلبران بازی می کند که در یزد تصویربرداری شده است هست. این مجموعه با ترسیم فضای روابط اجتماعی یک محله، روی نقش مسجد و امام جماعت در رتق و فتق پرسشها روزانه مردم تمرکز کرده هست. یکی از حسن های مجموعه سردلبران حضور بازیگران قدیمی است و محمدحسین لطیفی به سراغ بازیگران و صورت های معروف قدیمی رفته و در کنار آنها از حضور بازیگران جوان هم بهره برده است.

واژه های کلیدی: سریال | مخاطب | بازیگر | بازیگری | بازیگری | بازیگران | شهرام عبدلی | بازیگران قدیمی | محمدحسین لطیفی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs