بار اسرائیل اسرائیل عربستان عربستانی

بار: اسرائیل اسرائیل عربستان عربستانی کشورهای عربی عربستان سعودی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی امیدوارم به نظرات امام و رهبری در مورد حضور نظامیان در سیاست عمل شود ، دولت عامل بی ثباتی نیست

سخنگوی دولت با یادآوری اینکه دولت تلاش کرد که پول ملی را تقویت کند، تصریح کرد: دولت قصوری نداشته است و عامل بی ثباتی نیست. 

امیدوارم به نظرات امام و رهبری در مورد حضور نظامیان در سیاست عمل شود ، دولت عامل بی ثباتی نیست

دولت عامل بی ثباتی نیست/امیدوارم به نظرات امام و رهبری در مورد حضور نظامیان در سیاست عمل شود

عبارات مهم : بازار

سخنگوی دولت با یادآوری اینکه دولت تلاش کرد که پول ملی را تقویت کند، تصریح کرد: دولت قصوری نداشته است و عامل بی ثباتی نیست.

به گزارش ایسنا محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود که با حضور وزیر اقتصاد و وزیر نیرو برگزار شد، از نتیجه های بازی های تیم ملی فوتبال کشورمان درمسابقات جام جهانی تقدیر کرد و گفت: عرق و حمیت ملی ما قابل تقدیر هست. درست است که تیم به مرحله بعدی راه نیافت ولی بازی های هوشمندانه و تدافعی برابر عالی ترین تیم های دنیا داشتیم، همچنین باید از ایرانیان داخل و خارج کشور بابت حمایت از تیم ملی تقدیر کنیم.

وی در ادامه به اوضاع اقتصادی کشور پرداخت و افزود: پول ملی جهت ما ایرانیان اهمیت دارد، لیکن قدرت خرید ایرانیان و قدرت مسابقه ما به پول ملی وابسته هست. روزهای خوبی جهت پول ملی ما نمی گذرد و دولت تلاش دارد پول ملی را تقویت کند. این تلاش ها با انجام مذاکرات جهت برطرف تحریم ها واتهامات علیه کشورمان شروع شد. دولت مسیر درستی را پیمود و پول ملی تقویت شد، رشد اقتصادی ما خوب بود ولی ترامپ و آمریکا علیه دنیا جنگ اقتصادی راه انداخت که چین و اتحادیه اروپا با او مقابله کردند.

امیدوارم به نظرات امام و رهبری در مورد حضور نظامیان در سیاست عمل شود ، دولت عامل بی ثباتی نیست

وی ادامه داد: ما باید چه کار کنیم؟ من وجدان عمومی را به قضاوت می طلبم که آیا دولت در این اوضاع قصوری داشته است؟ دولت عامل بی ثباتی نیست این شرایط ناشی از زیاده خواهی آمریکا است.

وی با بیان اینکه از اول سال تا سه خرداد دولت بیش از ۱۱ میلیارد دلار ارز با قیمت ۳۸۰۰ تومان و ۴۲۰۰ تومانی پرداخت کرده است گفت: ۲۱ درصد عرضه ارز ما زیاد شده است است یعنی در توازن عرضه مسئله نداریم در سه ماهه اول امسال ۵۹.۸ درصد درآمدهای ما زیاد شده است است ۷۴ درصد درآمدهای نفتی ما زیاد شده است هست. بودجه عمرانی ما ۱۱۰۰ درصد زیاد شده است و دولت ۲۲هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان پرداخت کرده است و هزینه های جاری هم ۸ درصد زیاد شده است است.

سخنگوی دولت با یادآوری اینکه دولت تلاش کرد که پول ملی را تقویت کند، تصریح کرد: دولت قصوری نداشته است و عامل بی ثباتی نیست. 

وی ادامه داد: ما از واردات کالاهایی که در داخل تولید می شود جلوگیری کردیم دولت در شورای هماهنگی سه قوه برنامه های خود را جهت حتی شرایط بدبینانه آینده نگری کرده است .می گویند دولت برنامه ندارد در حالی که ما جهت همه شرایط برنامه داریم ، ما آنها را ارائه نمی کنیم تا دشمن دست ما را نخواند در حال حاضر آمریکا شرکت ها را جهت قطع رابطه با ما تشویق و از شرکت هایی که قطع رابطه کرده اند تقدیر می کند.

وی گفت: ما از مردم می خواهیم ارز خود را به بازار وارد کنند. آیا نیاز خانواده ها ۷ میلیون سکه است مردم باید کمک کنند.ترامپ خیرخواه ما نیست ما باید خودمان خیر خواه خودمان باشیم، انتظار از دولت به جاست ولی دولت هیچ کاری را نمی تواند بدون حمایت مردم پیش ببرد .

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که عده ای به دنبال طرح عدم کفایت رییس جمهوری هستند و تصویر العمل دولت نسبت به این عنوان چیست، اظهار کرد: اینکه عده ای اصرار دارند دولت را ناکارآمد نشان دهند به دوره اخیر محدود نمی شود و در دوره قبلی هم همه تلاش آنان بر همین بود ولی مردم در انتخابات نه نظر جناح برابر دولت، بلکه نظر خود دولت را تایید کردند ولی باید گفت که هنوز جهت عده ای انتخابات تمام نشده و بعضی تلاش دارند که ناامنی در کشور ایجاد شود و انتظارات تورمی در مردم به وجود آید.

امیدوارم به نظرات امام و رهبری در مورد حضور نظامیان در سیاست عمل شود ، دولت عامل بی ثباتی نیست

وی در تصویر العمل به انتشار تصویری از رییس جمهوری در تله کابین توچال، اظهار کرد: شما دیدید که از یک حضور کوتاه رییس جمهور در یک جمعی آن هم در یک روز تعطیل چه استفاده هایی کردند، ولی به هر حال باید گفت که در نهایت دولت فضای نقد و انتقاد را به رسمیت می شناسد و می خواهد که آنان بیایند و حرف هایشان را بزنند و انتقادات ارزش را بیان کنند؛ آیا که ما این عنوان را لازمه دموکراسی می دانیم و قضاوت را در این زمینه به مردم واگذار می کنیم.

سخنگوی دولت در ادامه تاکید کرد: کالاهایی که با ارز 4200 تومان وارد کشور شده، ولی با قیمت دلار غیرواقعی فروخته می شود قیمتش باید حتما پایین بیاید و بر آن نظارت صورت گیرد. در حال حاضر مقاومت هایی در برابر نظارت انجام می شود که معلوم می شود ریگی در کفش این افراد هست. بانک مرکزی ارز جهت واردات تامین کرده هست، بنابراین بخش نظارتی هم باید وظیفه را اجرا کند. قوه مقننه از طریق شرکت تعزیرات، شرکت حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده باید به طور جدی وارد شوند.

سخنگوی دولت با یادآوری اینکه دولت تلاش کرد که پول ملی را تقویت کند، تصریح کرد: دولت قصوری نداشته است و عامل بی ثباتی نیست. 

وی ادامه داد: وظیفه اتحادیه های صنفی، کنترل قیمت هاست، آنها الان کجایند؟ ما باید از مردم حمایت کنیم. انتظار ما از کسبه و دستگاه های نظارتی این است که اقدام دولت در تامین ارز را تکمیل کنند. از دستگاه های اطلاعاتی هم انتظار داریم کمک کنند تا بررسی شود چه کسانی ارز را با قیمت غیرواقعی مبادله می کنند، چه کسانی قیمت ارز را غیرواقعی زیاد کردن می دهند، همه باید با کمک هم مسئله را حل کنیم.

وی در پاسخ به اظهارنظر سردار رحیم صفوی راجع به اینکه کشور بدون دولت بهتر اداره می شود، گفت: دیروز جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور فرماندهان نیروهای مسلح برگزار شد، من در آن جلسه هماهنگی، همدلی و هم راستایی در میان فرماندهان نظامی دیدم. اگر کسی حرف متفاوتی می زند نظر شخصی اوست. صحبت های رییس ستادکل و سپاه مشخص هست. کسی که درجه نظامی بالایی دارد و حرفی می زند، نظر شخصی می دهد نه نظر ارگان و سپاه و این اظهارنظر هم نشانه آزادی سیاسی و آزادی بیان در کشور هست. به هر حال نظرات حضرت امام و رهبری در مورد حضور نظامیان در سیاست مشخص است و من هم امیدوارم همه به این توصیه ها عمل کنند.

امیدوارم به نظرات امام و رهبری در مورد حضور نظامیان در سیاست عمل شود ، دولت عامل بی ثباتی نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که آیا با کنار رفتن طرح تفکیک وزارتخانه ها در مجلس، دولت کارها تازه ای در این زمینه در نظر دارد، اظهار کرد: در حال حاضر ما در وضعیتی هستیم که باید بگوییم اینکه حوزه بازرگانی را در صنعت و معدن تجمیع کردیم کارآمدی مدیریت در این حوزه ها را باعث نشد، در واقع این عنوان زمانی انجام شد که ما می خواستیم دستگاه ها را کوچک تر و چابک تر کنیم، ولی چنین اتفاقی نیفتاد و صرفا در گزینش یک وزیر صرفه جویی و نهایتا در دو یا چند معاونت صرفه جویی به عمل آمد در حالیکه به عنوان نمونه عنوان مسکن یک عنوان مهم است و جامعه این را از ما طلب می کند که راجع به این عنوان به خوبی عمل کنیم ولی اینکه یک نفر بخواهد هم جهت مسکن و هم جهت مباحث مهم دیگر به تنهایی تصمیم بگیرد کار را جهت او مسئله تر می کند.

وی ادامه داد: بعد بهتر بود که مجلس به ما اعتماد می کرد؛ آیا که در زمانه ای که در کشور ما بخش عمده ای از کارها به وسیله دولت انجام می شود الگوبرداری از کشورهایی که به تجمیع وزارتخانه ها پرداخته اند کار عملیاتی و کارشناسی به نظر نمی رسد، هر چند که در این زمینه نظر مجلس جهت ما محترم است ولی باید بگوییم که با این کار مجلس در نهایت کمکی به دولت انجام نشد و ما در هر جلسه این عنوان را با نمایندگان محترم مطرح کردیم ولی در نهایت تصمیمی که گرفته شد چیزی نبود که به دولت یاری کند ولی ما آن را حمل بر سوء نیت یا چنین مواردی نمی کنیم، معتقدیم که در نهایت به دولت نیز کمکی صورت نگرفت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مورد نیاز نیست رییس جمهور با توجه به اتفاقاتی که دیروز در بازار رخ داد با مردم براق و مستقیما به گفت وگو بنشیند، اظهار کرد: فراموش نکنید که رییس جمهوری هر لحظه در بیانات ارزش صرفا به دنبال شخص خود و شخصیت خویش نیستند، بلکه منافع ملی را هم در نظر می گیرند و به آن می اندیشند بعد اگر اظهارنظری را نافی این منافع بدانند بر زبان نمی آورند ولی در شرایطی که فضا مهیا باشد قطعا موضوعاتی را مطرح می کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت برنامه ای جهت برگزاری جلسه با بازاریان دارد، گفت: جلساتی با روسای صنوف و اتحادیه در بالاترین سطح با حضور رییس جمهور برگزار می کنیم تا حرف های آنها را بشنویم. ما علاقه مند هستیم نظرات دیگران را بشنویم و جواب خود را هم بدهیم که گفت وگوهای مستقیم عالی ترین راه هست. ما استدلال و برنامه داریم و به سوالات مطرح شده است حتما جواب می دهیم. در شرکت برنامه و بودجه هم هر لحظه معترضان در داخل سالن جمع کرده و حرف های آنها را شنیده و پاسخ می دهیم البته محل هایی جهت تجمع مشخص شده است که باید سازوکار آن طراحی شود تا تجمعات در آن مکان ها برگزار شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت تصمیم دارد سوخت را دو نرخی کند، خاطرنشان کرد: هنوز تصمیمی در این زمینه گرفته نشده و بحث ها راجع به نحوه مدیریت مصرف سوخت که در حال زیاد کردن است درسطح کارشناسی دنبال می شود. اگر در این زمینه به جمع بندی قطعی برسیم حتما اطلاع رسانی می کنیم.

نوبخت راجع به میزان ثبت سفارش نیز گفت: تاکنون 31 میلیارد و 457 میلیون دلار ثبت سفارش شده است است که حدود 19 میلیارد دلار جهت کالاهای واسطه ای، حدود پنج میلیارد دلار جهت کالاهای سرمایه ای، سه میلیارد دلار جهت کالاهای مصرفی، دو میلیارد دلار جهت کالاهای اساسی و یک میلیارد دلار جهت سایر کالاها ثبت سفارش شده است است که تاکنون بیش از 22 میلیارد دلار ارز تخصیص داده شده است و بیش از 11 میلیارد دلار هم پرداخت شده است هست. پارسال تا این مقطع 29 میلیارد دلار ثبت سفارش شده است است.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا پرسشها اقتصادی ناشی از فشارهای خارجی است یا ناکارآمدی کابینه؟ تصریح کرد: این پرسشها بعد از تهدیدها و اظهارنظرها در مورد تحریم ها شروع شد و این عامل بیرونی بود، ولی در داخل کشور هم انتظار تورمی ایجاد شد و ریال ابتدا به سمت بازار ارز و سپس به سمت بازار سکه فشار آورد و اکنون هم نقدینگی به سمت بازار سرمایه و بورس رفته است که این اقدام قابل تقدیر هست. در برابر سیاست دولت این بود که نیازمندی های کشور را با ارز 4200 تومانی تامین دهد و بر سر پیمان خود در این زمینه ماند البته هنوز تحریم ها شروع نشده است ولی دولت جهت آن شرایط هم برنامه دارد.

وی با اشاره به اینکه اگر فعالان اقتصادی و مردم کمک دولت نکنند، دولت نمی تواند پول ملی را تقویت کند، گفت: دولت نمی تواند تمام نیاز در مورد تبدیل ریال به ارز و سکه را پاسخ دهد. انتظار تورمی به هر حال بر بازار تاثیر می گذارد. زیاد کردن قیمت غیرواقعی ارز علت اقتصادی ندارد بلکه علت آن سیاسی بود، کسانی که این آتش را باد می زنند بدانند که گرم نمی شود بلکه می سوزد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی راجع به ترمیم کابینه تصریح کرد: هر وقت رییس جمهور احساس کند حتما این کار انجام می شود.

وزیر نیرو: تعرفه های مناسبی جهت پرمصرف های آب و برق به دولت ارائه می کنیم

وزیر نیرو اعلام کرد: ما در نظر داریم که تعرفه مناسبی را جهت پرمصرف های آب و برق به دولت ارائه کنیم تا به این ترتیب از مصرف فراوان این دو منبع جلوگیری کنیم و در واقع به نحوی عمل کنیم که به خاطر پرمصرف بودن همه برق نیروگاه ها وارد تناوب مصرف نشود.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان وزیر نیرو صبحگاه امروز در نشست خبری سخنگوی قوه مجریه که با حضور وی و وزیر اقتصاد برگزار شد، با بیان اینکه اگر عزم ملی و جمعی داشته باشیم با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی می پذیریم که عنوان آب راحت است و نباید آن را به بخش های متفاوت تقسیم کرد، گفت: این عنوان یک عنوان واحد است و باید تصمیم جمعی جهت آن گرفت و ما نیز در نظر داریم که با تشکیل این کارگروه ملی بحث سازگاری با کم آبی را پیگیری کنیم و فضا را به آن سمت ببریم.

وی افزود: خوشبختانه گام های اولیه را به درستی برداشته ایم و این عنوان ادامه پیدا خواهد کرد و همچنین راجع به تولید برق نیز باید بگویم که ما پنج هزار مگا وات کمبود تولید برق داریم و اگر بخواهیم به همین شکل مصرف را ادامه دهیم قهرا با خاموشی در کشور مواجه خواهیم بود که نباید اجازه دهیم به این سمت حرکتی انجام شود.

وزیر نیرو با اشاره به گزارشی که وزارتخانه متبوع خود در ابتدای امسال در دولت به رییس جمهوری ارائه کرده هست، گفت: با تاکید رییس جمهوری گزارشی را تدوین کردیم و اوایل امسال آن را در دولت قرائت کردیم که طی آن مشخص شد از 1157 شهر کشور حدود 334 شهر در شرایط تنش آبی قرار دارند و بعد از قرائت این گزارش با دستور رییس جمهوری کار جهت اصلاح اوضاع این شهرها با همکاری شرکت برنامه و بودجه شروع شد و بودجه ای نیز جهت انجام پروژه های متفاوت در زمینه اصلاح اوضاع آب در شهرها و روستاها تخصیص داده شده است داده شد که در مجموع به انجام چهار طرح با بودجه هایی به ترتیب 432 میلیارد تومانی، 80 میلیارد تومانی، 200 میلیارد تومانی، 288 میلیارد تومانی انجامید و قرار است که مجموع این چهار طرح در 195 پروژه و در 270 شهر اجرایی شود.

اردکانیان با بیان اینکه از امسال در نظر داریم تا برنامه ای جهت مدیریت و کم کردن مصرف برق شروع کنیم، اظهار کرد: این برنامه از شرکت ها، ادارات و دفاتر دولتی شروع می شود، بخصوص که آنان حجم قابل توجهی از مصرف برق را هم به خود تخصیص داده شده است می دهند و می خواهیم با اجرای این طرح از مصرف بی رویه جلوگیری کنیم و با مانیتورینگی که در همه کشور انجام می دهیم برق شرکت هایی که در مصرف برق آن هم در ساعات پیک مصرف استانداردها را رعایت نکنند، قطع خواهد شد.

وی تاکید کرد: همچنین تعرفه مناسبی را جهت پرمصرف های آب و برق به دولت ارائه می کنیم تا به این ترتیب از مصرف فراوان برق و آب نیز به نحوی جلوگیری کنیم. در واقع ما می خواهیم به نحوی عمل کنیم که به خاطر پرمصرف بودن، همه برق نیروگاه ها وارد تناوب مصرف نشود بخصوص که این رویه، رویه درستی هم نیست.

اردکانیان در پاسخ به این پرسش که دولت چه برنامه هایی جهت طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی دارد؟ بیان کرد: عدم تعادل منابع آب های زیرزمینی مهم تر از خشکسالی ها و کم بارشی ها است چون آب های سطحی دیده می شوند حساسیت بیشتری را برانگیخته می کنند ولی منابع زیرزمینی چون در برابر دیدگان نیست، حساس تر می شود. طرح تعادل بخشی در آب های زیرزمینی در دستور کار دولت است ولی مسئله محدودیت منابع وجود دارد که با شرکت برنامه در حال بررسی هستیم تا این مسئله حل شود. مسئله افت منابع آب های زیرزمینی صرفا با بستن چاه ها حل نمی شود، باید چاره جویی های مختلفی داشته باشیم به عنوان نمونه به استان ها تفویض اختیار بدهیم تا آنها با حفظ معیشت مردمی که از این چاه ها بهره می بردند، بهره برداری را به سمت های دیگر از جمله صنعت سوق دهند.

وزیر نیرو در پاسخ به این پرسش که کارها این وزارتخانه در زمینه تامین آب شرب در استان خوزستان و شهرهای خرمشهر و آبادان چگونه بوده است؟ اظهار کرد: اولا باید بگوییم که تمام استان خوزستان و کرمانشاه با این معضل روبرو نیستند؛ آیا که از شهرها و روستاهای بسیاری تشکیل می شوند، ولی همه آنان مسئله آب شرب ندارند، ولی به هر حال استان خوزستان تحت تاثیر کم بارشی امسال بوده است و خیلی کمتر از آن استان کرمانشاه نیز با این عنوان مواجه شده است است ولی خوشبختانه در حال حاضر کیفیت آب شهرهایی که با این مسئله مواجه بودند بهتر شده است است و طرح آبرسانی غدیر را هم دنبال می کنیم که طی آن بتوانیم آبی با کیفیت بهتر به این شهرها برسانیم که تا 15 تیرماه نیز این طرح به بهره برداری خواهد رسید و مسئله آب خرمشهر و آبادان حل خواهد شد و شهروندان این خطه آب با کیفیت خواهند نوشید.

وی ادامه داد: ولی عنوان کم بارشی و کمبود آب کسانی را در خارج از کشور به هوس انداخته که التهاباتی را در کشور شرکت دهند که یکی از آنها شکل دادن به بحث فروش آب و صادرات آن به کشورها اطراف کشور عزیزمان ایران است در حالیکه هیچ قصدی جهت انتقال و فروش آب به هیچ کشوری وجود ندارد و چنین کاری انجام نمی شود.

اردکانیان تصریح کرد: مهم ترین فردی که در اوایل دهه 80 شمسی و آن زمانی که این عنوان مطرح شده است بود با آن مقابله کرد و همه تمهیدات مورد نیاز را انجام داد تا از انتقال آب به کشور کویت جلوگیری کند معاون وزیر بود و امروز از بد اتفاق جهت کسانی که دنبال چنین مسائلی هستند وزیر نیروست بعد این وزارتخانه آمادگی مورد نیاز را دارد که با چنین بحث هایی مقابله کند و قطعا چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

وزیر نیرو در پاسخ به پرسشی در مورد برنامه های دولت جهت مقابله با فرونشست دشت ها، بیان کرد: ما رفتارهای صحیح و مناسبی در استفاده از منابع زیست محیطی نداشتیم و واکنش‌ها ما باید تصحیح شود. کارگروه ملی سازگاری با کم آبی برنامه های وزارتخانه های نیرو، کشاورزی، صنعت، کشور و شرکت برنامه و بودجه و محیط زیست را در دست بررسی دارد. به صورت منظم جلسات دو هفته یک بار هم برگزار می شود و کمیته های استانی این کارگروه نیز با مسئولیت استانداران تشکیل می شود. مساله فرونشست در دستور کار است و ما باید واکنش‌ها خود را در این زمینه تصحیح کنیم. جامعه مصرف کننده، تولیدکننده، ناظر و مجری همه باید کمک کنند. زیربنای تصحیح رفتارها هم آگاهی رسانی هست. هر نوع بدرفتاری ما با محیط زیست بی پاسخ نخواهد ماند.

کرباسیان:عرضه ارز صادراتی در بورس تهران/ زیاد کردن قیمت ماشین منطقی نیست

به گزارش ایسنا، مسعود کرباسیان در حاشیه نشست خبری هفتگی سخنگوی قوه مجریه که اردکانیان وزیر نیرو نیز در آن حضور داشت، اعلام کرد: صادرات کشور در سه ماهه اول سال نسبت به سال گذشته ۱۵.۵ درصد رشد و واردات هم ۲.۷ درصد کم کردن داشته است.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام یادآورشد: هیچ کس در دنیا نمی داند که آمریکا به مذاکراتی که انجام داده متعهد می ماند یا نه، ولی آمریکا با شرکت ها و بانک ها وارد مذاکره شده است است.

کرباسیان فزود: در سه ماهه اول امسال واردات ۱۱ میلیارد دلار بود که نسبت به سال گذشته ۲.۷ درصد کم کردن یافته و صادرات هم ۱۱ میلیارد ۶۰۰ میلیون دلار بوده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه قطعات ماشین هم جزو واردات بوده هست، گفت: تولید ماشین ۷ درصد زیاد کردن داشت، هنگامی که تولید زیاد شده است است و واردات عوض کردن نکرده است و ارز مورد نیاز با قیمت ۳۸۰۰و ۴۲۰۰ تومانی تامین شده است هست، زیاد کردن قمیت ماشین منطقی نیست.

وی در مورد دسته بندی کالاهایی که وارد کشور می شود، تصریح کرد: کالاهای گروه یک که در اولویت تامین هستند، ارز ۳۸۰۰ تومانی می گیرند و ۱۸ میلیارد دلار در سال جهت این کالاها در نظر گرفته شده است هست. کالاهای گروه دوم با ارز ۴۲۰۰ تومانی و از محل صادرات غیر نفتی از جمله پتروشیمی و فولاد و فلزات تامین می شوند.

کرباسیان در مورد کالاهای دسته سوم نیز گفت: در این زمینه تصمیم تازه گرفته ایم صادرکنندگان ملزم نیستند ارز خود را به بانک ها بفروشند. آنها اظهارنامه صادراتی خود را در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران عرضه می کنند و وارد کننده نیز بعد از ثبت سفارش آن اظهارنامه را خریدار ی می کند با این کار صادرکننده مورد حمایت قرار میگیرد، چون مابه تفاوت درآمدی از طریق اظهار نامه مالیاتی به دست می آید و از سویی ارز، کنترل شده است به بازار می آید با این کار کالاهای اساسی مردم به قیمت مناسب تامین می شود و از تولید داخلی و صادر کننده حمایت می شود، مقدمات این کار فراهم شده است است.

وی ادامه داد: همچنین قرار شده است است روزانه میزان واردات کالاها به نوع کالا روی سایت اعلام شود تا همه مردم بتوانند بر روی قیمت ها نظارت داشته باشند.

وزیر اقتصاد در مورد کالاهای دسته اول و دوم که به کشور وارد می شود، گفت: این کالاها مشمول بر قطعات منفصله خودرو، ذرت دامی، برنج، سویا، تلفن همراه، جو، کنجاله، ماشین آلات صنعتی، لوازم خانگی، روغن دانه آفتابگردان، بنزین و مواد صنعتی می شود.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوالی در مورد زیاد کردن قیمت کالاها و ضرورت مقابله با این افزایش، اظهار کرد: سیاستی که رییس جمهور ابلاغ کرده، این است که کالاهای اساسی با ارز 4200 تومان تامین شود و آینده نگری ما از نوسان این قیمت پنج درصد هست، حتما این ارز تامین می شود و طبق آماری هم که اعلام شد تاکنون این ارز تامین شده است هست. گوشی تلفن همراه با ارز 4200 تومانی وارد شده است است و نسبت به سه ماه اول سال گذشته واردات آن 194 درصد رشد داشته هست، ولی یک کسی دنبال بهانه است تا گوشی تلفن همراه را با قیمت بالاتر بفروشد که ما اجازه این کار را نمی دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در مورد اتفاقی که دیروز در بازار رخ داد پرسش این است که چه مشکلی وجود داشت؟ ارز 4200 تومانی که تامین شده است بود، ما باید از ابزار نظارتی استفاده کنیم و فضای روانی حاکم بر اقتصاد را کنترل کنیم، قیمت ها نباید عوض کردن کند. ما از حالا جهت برطرف پرسشها ناشی از تحریم ها در حال برنامه ریزی هستیم. اقتصاد کوپنی که بعضی می گویند اکنون ضرورتی ندارد، اگر مورد نیاز است ما سیاست های کنترلی اعمال می کنیم تا مشکلی پیش نیاید. اینجا مساله ای مطرح می شود که به عنوان نمونه خودروی سوزوکی گران می شود ولی پرسش این است که چقدر خودروی سوزوکی در کشور تولید می شود که با گرانی این خودرو، سایر خودروها هم گران می شود؟ آنچه در سبد کالای عامه مردم وجود دارد نباید گران شود، لیکن دولت ارز آن را تامین می کند.

وی در پاسخ به این پرسش که در بخش نظارت بر قیمت ها وزارت اقتصاد چه برنامه ای دارد؟ اظهار کرد: مردم ابتدا باید ببینند که ارز در بازار تامین می شود و کالاها فراهم می گردند یا نه، بعد ما باید در مرحله اول تامین را انجام دهیم. ما هنگامی که می گوییم که ارز با قیمت 4200 تومان عرضه می شود کالاها را هم با همین قیمت عرضه می کنیم نه زیاد از آن ولی بعضی در این میان زیاده خواهی می کنند و این عنوان باید کنترل شود که کنترل آن تنها بر عهده دولت نیست.

وی افزود: ما اطلاعات واردات کالا با دلار 4200 تومانی را به تدریج روی سایت مان قرار می دهیم ولی فعلا نمی خواهیم نامی از واردکنندگان بیاوریم ولی اگر مورد نیاز باشد این اسامی را هم اعلام می کنیم تا مردم در جریان قرار گیرند مانند موضوعی که روزهای اخیر راجع به واردکنندگان گوشی تلفن همراه رخ داد.

کرباسیان تاکید کرد: باید قیمت ها از سوی تولیدکنندگان براق اعلام شود و آنان برچسب قیمت بر کالاها بزنند تا در مکانیزم پیگیری به شکایات نیز کار به درستی انجام شود بعد مردم باید به طور کامل در جریان چگونگی تامین کالاها و قیمت ها باشند و با طراحی مکانیزمی که در گمرک در نظر داریم چگونگی ورود کالا، میزان ورود آن و کسی که کالا را وارد کرده مشخص می شود و قطعا دولت نیز با کسانی که بخواهند در این میان از راه های غیرقانونی عمل کنند برخورد خواهد کرد.

کرباسیان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه دولت با امکاناتی که داشت عنوان برجام را دنبال کرد و امروز همه از منافع آن می توانند استفاده کنند، اظهار کرد: بعضی مطرح می کنند که فلان شرکت با اتفاقات اخیر در مورد برجام از کشور خارج شده است و می گویند که دیگر فعالیتی در کشور عزیزمان ایران نمی کنند ولی ما هنگامی که عنوان را پیگیری می کنیم می بینیم که این شرکت همچنان در حال فعالیت است ولی چنین ادعاهایی نیز مطرح می شود. به هر حال من ظرف این یک ماه اخیر چهار بار به مجلس رفتم و توضیحاتی را ارائه کردم تا بتوانیم با همدلی کارها را پیش ببریم، ما امروز نیازمند همدلی هستیم تا بتوانیم پرسشها را پشت سر بگذاریم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه اعتقاد دارم تولیدکننده داخلی باید اعلام کند چه مقدار ارز دریافت کرده و با چه مکانیزمی کالای مورد نیازش را وارده و چقدر از وی حمایت می شود، گفت: تولیدکننده بیاید و این موارد را مطرح کند و به این سوالات پاسخ دهد؛ آیا که ما توقع جدی مان این است که با حمایت هایی که انجام می دهیم تولیدکننده بتواند جوابگوی انتظارات مردم باشد البته این به معنای این نیست که بگوییم همه کارهایمان بی عیب هست، خیر ما از نقد حمایت می کنیم تا کارمان را اصلاح کنیم، ممکن است ما نتوانسته باشیم ارز را به درستی در جایی جهت تولیدکننده تامین کرده باشیم و بروکراسی مان ایرادی در جایی داشته باشد بنابراین می گوییم که تولیدکننده این پرسشها را مطرح کند تا ما ببینیم کارهایمان را به خوبی پیش برده ایم یا ایراداتی هم وجود داشته است.

کرباسیان در پاسخ به این پرسش که تمدید حساب های یک ساله با سود 15 درصد در وزارت اقتصاد به کجا رسیده است؟ اظهار کرد: هنوز در این زمینه تصمیم تازه ای نگرفته ایم و اگر تصمیم جدیدی بگیریم اعلام خواهیم کرد.

وی همچنین در پاسخ به پرسش ایسنا در زمینه ایجاد بازار ثانویه جهت ارز، اظهار کرد: ما ارز را همان 4200 تومان ارائه می کنیم و راجع به بازار ثانویه در این زمینه تصمیم گیری نکردیم و اگر قرار باشد در این زمینه تصمیم جدیدی بگیریم آن را اعلام می کنیم بعد اگر چنین چیزی گفته شده است درست نیست و ما تصمیمی در این زمینه نگرفتیم.

وزیر اقتصاد در پاسخ به این پرسش که چه مکانیزمی جهت بازگشت ارز صادراتی در نظر گرفته شده است هست، خاطرنشان کرد: تصمیم ما راجع به این که صادرکننده اظهارنامه صادراتی خود را به بورس وارد کند یکی از این مکانیزم هاست که واردکننده کالاهای دسته سوم می تواند این اظهارنامه را خریداری کند. مشوق هایی هم جهت این کار در نظر گرفته ایم، معافیت مالیاتی صادرکننده، نبود مالیات بر ارزش افزوده جهت صادرات، نبود استرداد حقوق گمرکی و کسب درآمد جهت صادرکننده بعضی از این مشوق هاست.

کرباسیان در پاسخ به پرسش دیگری در مورد تفاوت آمار ثبت سفارش و آمار واردات کشور، بیان کرد: ثبت سفارش به عنوان ثبت آمار تلقی می شود و لزوما ثبت سفارش به واردات منجر نمی شود. ماهیت ثبت سفارش، ثبت آماری هست. زمانی که من گمرک بودم 120 میلیارد دلار ثبت سفارش شده است بود ولی واردات ما 42 میلیارد دلار بود. ثبت سفارش هیچ التزامی جهت دولت و واردکننده ایجاد نمی کند و یک بحث آماری هست. بعضی افراد ثبت سفارش انجام می دهند تا در این صف قرار بگیرند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه زیاد کردن قیمت ارز بر اظهارنامه اضافه می شود، گفت: ممکن است فرد صادرکننده اظهارنامه آن را در بورس بفروشد و ارز را هم همراه آن به فروش برساند ولی اگر ارز را بفروشد، پول ارز را دریافت می کند ولی اگر اظهارنامه را بفروشد پول آن را دریافت می کند بعد ممکن است که لزوما ارز را به فروش نرساند، در نتیجه ما با اظهارنامه ها کار داریم. حالا پرسش این است که آیا اظهارنامه ای که به ارز اضافه می شود امکان کنترل دارد یا نه؟ باید گفت که ما سقف استفاده از گروه سوم را حداکثر روی چهار یا پنج میلیارد دلار می بریم و ما بالغ بر 15 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی مان 20 درصد می شود و از آن 15 میلیارد دلار ما جهت پنج میلیارد دلار برنامه ریزی می کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آینده نگری اش از مابه التفاوت ریالی اظهارنامه چقدر هست، گفت: ما داریم راجع به این عنوان کار کارشناسی می کنیم و دنبال این هستیم که اظهارنامه بتواند خود را براق کند. ما نمی توانیم بورس را دستوری اداره کنیم، ما اتفاقا باید بگذاریم که کار بورس به خودی خود دنبال شود و ما نظارت بر آن داشته باشیم و حسن بورس نیز به همین است.

کرباسیان در پاسخ به این پرسش که صرافی ها عملا وارد این بازار فعلی نمی شوند، اظهار کرد: صرافی ها رسمیت دارند ولی تزریق ارزی به آنها انجام نمی شود. ما سال قبل ارز آزاد به بازار تزریق می کردیم که بتوانیم ریال پول ملی مان را حفظ کنیم آن هم در برابر کسانی که به این پول ملی بی توجه بودند ولی از ابتدای امسال پولی به بازار تزریق نکردیم و آن را جزء ذخیره مملکت قرار دادیم بعد ما آمادگی داریم جهت هر تصمیم که در آینده رخ دهد منابع مان را داشته باشیم بنابراین ما عوض اینکه این منبع را تبدیل به ریال یا دلار کنیم که برود در منزل ها نگهداری شود داریم در ذخایر نگهداری می کنیم تا بتوانیم آن را به عنوان تضمینی جهت اجرای سیاست ها در زمینه نوساناتی که پیش می آید، در نظر بگیریم.

وی تاکید کرد: ما باید نسبت به اتفاقات و رویدادها انعطاف داشته باشیم. من روز اول راجع به ارز صادراتی نظرمان چیز دیگری بود ولی الان نظرمان چیز دیگری هست. راجع به ارز مسافرتی باید بگویم با توجه به بازخوردهایی که دریافت کردیم تصمیم جدیدی نگرفته ایم. به هر حال ممکن است ارز مسافرتی طور دیگری شود از جمله اینکه کارت اعتباری جهت مسافران در نظر بگیریم و مشورت کرده ایم که عوض اینکه پول نقد به مردم بدهیم کارت اعتباری به آنان تحویل دهیم و در این زمینه با بانک مرکزی مذاکراتی انجام دادیم. یا اینکه مذاکراتی با ترکیه، روسیه و کشورهای دیگر داشتیم که پول ملی دو کشور به صورت کارت اعتباری فعال شود و مسافران بتوانند از آن استفاده کنند که راجع همه این موارد در حال تصمیم گیری هستیم و ان شاءالله امیدواریم که آن را به نتیجه برسانیم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه برگشتن آرامش به جامعه در سطح عمومی اولویت ماست، اظهار کرد: الان مشخص است که چقدر منابع ارزی در اختیار داریم و باید آن را چگونه مدیریت کنیم و در همه زمینه ها از ارز مسافرتی گرفته تا ارز درمانی و ارزی که جهت رانندگان ترانزیت در نظر گرفته ایم همه موارد را درصدد هستیم که با مدیریت درست کنترل و توزیع کنیم.

واژه های کلیدی: بازار | برنامه | برنامه ریزی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs