بار اسرائیل اسرائیل عربستان عربستانی

بار: اسرائیل اسرائیل عربستان عربستانی کشورهای عربی عربستان سعودی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بانک مرکزی پاسخگو نیست ، ارز مداخله‌ای هم به مسافران نمی‌دهند

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران تصریح کرد: بانک مرکزی سال‌هاست که شعار تک نرخی شدن ارز را می‌دهد ولی عملا امروز ارز سه –

بانک مرکزی پاسخگو نیست ، ارز مداخله‌ای هم به مسافران نمی‌دهند

ارز مداخله ای هم به مسافران نمی دهند/ بانک مرکزی پاسخگو نیست

عبارات مهم : ایران

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران تصریح کرد: بانک مرکزی سال هاست که شعار تک نرخی شدن ارز را می دهد ولی عملا امروز ارز سه – چهار نرخی شده است است و حتی ارز مداخله ای هم به دست مسافران نمی رسد.

علی سنگینیان در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: از سال گذشته آینده نگری می شد که بازار ارز دچار تلاطم شود. بانک مرکزی در فرصتی که داشت می توانست راه حل های علمی و جامعی را جهت کنترل بازار لحاظ کند.

وی افزود: در یک دوره ای ثبات در بازار وجود داشت ولی اختلافی که بین تورم داخلی و تورم خارجی وجود داشت، باعث شد که انتظار جهت زیاد کردن قیمت ارز شکل بگیرد و متاسفانه بانک مرکزی به اصرار دولت تلاش کرد که قیمت ارز را ثابت نگه دارد.

بانک مرکزی پاسخگو نیست ، ارز مداخله‌ای هم به مسافران نمی‌دهند

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران ادامه داد: این سیاست سال های سال در دوره های متفاوت تجربه شده است هست. بانک مرکزی تلاش می کند با حراج منابع ارزی، قیمت ارز را در یک رنجی نگه دارد، در حالیکه در هیچ جای دنیا چنین اتفاقی نمی افتد و بر اساس هیچ تئوری اقتصادی این اقدام منطقی نیست.

سنگینیان با بیان اینکه ارز یک متغیر اقتصادی است که از محیط کلان اقتصاد تاثیر می گیرد، گفت: ارز دارای بازار مستقل است و قیمت آن باید در بازار تعیین شود و انتظار می رود که بانک مرکزی هم قیمت را مدیریت کند تا نوسانات خیلی شدید نباشد ولی متاسفانه این سیاست کنترلی همواره وجود داشته و نتیجه اش این شده است است که مجددا تجربه های گذشته که موفق نبوده هست، دوباره تکرار شود.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران تصریح کرد: بانک مرکزی سال‌هاست که شعار تک نرخی شدن ارز را می‌دهد ولی عملا امروز ارز سه –

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی گفت: بانک مرکزی ابتدا شروع به گفتار درمانی جهت مردم کرد که در بازار خبری نیست و همه چیز متعادل است و منابع ارزی هم کافی هست. هنگامی که این بحث ها مطرح شد مردم متوجه شدند که منابع ارزی کافی نبوده و جوابگوی تقاضا نیست. در مرحله بعدی بانک مرکزی فروش ارز مداخله ای را شروع کرد که با این کار رانت در بازار ایجاد شد و عده ای منافع غیر منصفانه بردند، در مرحله بعد سهمیه بندی ارزی و بعد هم فضای پلیسی که در بازار ارز اتفاق افتاد. همه این موارد نشان می دهد که بازار ارز دچار نوسان است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه نوسان بازار باید به روش های مرسوم و منطقی کنترل شود، اظهار کرد: به هر حال در شرایط فعلی، بانک مرکزی تلاش کرده تقاضا را مدیریت کند چون عرضه ارز چندان کشش ندارد. مسئله بعدی این است که تقاضایی که در بازار وجود دارد عمدتا جهت اسکناس هست، بانک مرکزی در تامین اسکناس به خاص دلار دچار مسئله است و جهت پاسخگوی به تقاضای توانایی کافی را ندارد.

وی ادامه داد: شرایط فعلی بازار ارز طبیعتا به گونه ای است که اقتصاددان ها از آن دفاع نمی کنند و حتی خود بانک مرکزی هم از آن دفاع نمی کند. بانک مرکزی سال هاست شعار می دهد که می خواهد ارز را تک نرخی کند و قیمت بازار قیمت مرجع باشد تا قیمت های چند گانه نداشته باشیم ولی عملا امروز سه قیمت ارز داریم و حتی بعضی وقت ها چهار قیمت می شود و عملا شاهد هستیم با قیمت گذاری هایی که اتفاق می افتد بازار ارز سرکوب شده است است.

بانک مرکزی پاسخگو نیست ، ارز مداخله‌ای هم به مسافران نمی‌دهند

سنگینیان تصریح کرد: ارز مداخله ای که بانک مرکزی از طریق صرافی های منتخب می فروشد به دست همه نمی رسد و حتی مسافران هم نمی توانند آن را تهیه کنند و جهت همین شاهد شکل گیری صف های طولانی در برابر صرافی ها هستیم. در واقع بین قیمت ۴۵۰۰ تومان تا ۴۸۰۰ تومان یک رانتی ایجاد شده است و به جای رفتن به سمت یک روند منطقی در بازار عملا ارز چند نرخی شده است است.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | مرکزی | منابع | اقتصادی | مسافران | بازرگانی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs